added cross-refferences

This commit is contained in:
Hristo Hristov 2020-09-22 18:58:11 +03:00
parent fdf81d7b0e
commit a4282d03b8
2 changed files with 25 additions and 11 deletions

View File

@ -138,7 +138,7 @@
Накратко, през тази учебна година поех класното ръководство на VIII\textsuperscript{а} клас, като мнозинството от класа са имали за класен ръководител една от любимите си учителки три години подред и за учител по математика - един от специалистите с най-много опит в града. Още от началото знаех, че очакванията към мен и в двете ми роли ще бъдат високи, но приех предизвикателството с охота и гледах на него като на възможност да израсна като професионалист и като личност.
\section{Какъв клас ръководих?}
\section{Какъв клас ръководих?} \label{class-description}
VIII\textsuperscript{а} клас е паралелка с профил математика. Петима от учениците са състезатели по математика на национално ниво, а един от тях постига максимален или близък до максималния резултат на почти всяко състезание по математика или информатика (и участва във всички национални състезания и в множество международни). Освен тях има и ученици, които постигат високи резултати на състезанията по астрономия, английски и български език, както и такива с множество награди от конкурси по рисуване и музика. Средният успех на класа в края на учебната година беше 5,82, като 14 от учениците завършиха с успех 6,00, а само двама ученика имаха успех по-нисък от 5,50, като най-ниският беше 5,11.
Учебните постижения обаче не са това, което най-много ме впечатлява в тях. По-забележителното според мен е колко са единни, как се подкрепят и прикриват един друг и колко много си помагат. На моменти съм усещал завист и съперничество, но те твърде рядко довеждаха до открито противопоставяне или разногласия.
@ -344,12 +344,12 @@
\section{Предприети намеси}
\subsection{Първи учебен ден}
Първият учебен ден беше много вълнуващ за всички ни. Тогава се срещнахме за пръв път и знаех, че първото впечатление е важно. Затова бях подготвил за всеки ученик картичка с три добродетели (дарове на характера) \todo{Препратка към ръковоството на Линда Кавелин Попов}. Единственото, което знаех за тези деца обаче бяха имената им, затова ползвах тях като основа. Прочетох символиката им, разтълкувах ги и на тази база избрах трите добродетели за всекиго. Събрахме се в кръг, както правехме често и в бъдеще, представих се накратко и проведохме игра за разчупване на леда. Взаимствах я от свое преживяване преди 2 години, когато кандидатствах за учител по програма ``Заедно в час''. В играта всеки показва пред групата ключодържателя си и разказва кратка история с него. Аз също разказах за своя ключодържател. Това беше възможност още на първата ни среща всеки да разкрие нещо лично за себе си, но не прекалено лично, като за ново запознанство.
Първият учебен ден беше много вълнуващ за всички ни. Тогава се срещнахме за пръв път и знаех, че първото впечатление е важно. Затова бях подготвил за всеки ученик картичка с три добродетели (дарове на характера). \parencite{virtues-project-website-bg}, \parencite{virtues-project-website}, \parencite{virtues-project-book-bg} Единственото, което знаех за тези деца обаче бяха имената им, затова ползвах тях като основа. Прочетох символиката им, разтълкувах ги и на тази база избрах трите добродетели за всекиго. Събрахме се в кръг, както правехме често и в бъдеще, представих се накратко и проведохме игра за разчупване на леда. Взаимствах я от свое преживяване преди 2 години, когато кандидатствах за учител по програма ``Заедно в час''. В играта всеки показва пред групата ключодържателя си и разказва кратка история с него. Аз също разказах за своя ключодържател. Това беше възможност още на първата ни среща всеки да разкрие нещо лично за себе си, но не прекалено лично, като за ново запознанство.
\subsection{Съставяне на план}
Още преди да срещна учениците си бях поставил за цел да приобщя новите от тях към основната група. Попитах класа какво биха искали да правим заедно в часовете на класа и извън учебните часове и съставих списък с действията, които бих могъл да предприема, за да им създам условия да се опознаят и сближат и да създадем култура на взаимно зачитане и уважение:
\begin{description}
\item[правила] на класа \todo{Препратка към статия за правила и последствия}
\item[правила] на класа \parencite[ползвах ръководството на][]{virtues-project-book-bg}
\item[култура] на класа - лого и мото
\item[разходки] из града и околността
\item[излети] в планината
@ -425,13 +425,13 @@
\parencite[уеб сайт: ][]{brene-brown-website}\\
\\
Например:\\
Около средата на учебната година, при втората ми консултация с д-р Антоанета Матеева, тя ми помогна да осъзная страхът си, че няма да успея да се утвърдя като истински класен ръководител, както е успяла учителката им по английски език. По-подробно описвам изводите си от това преживяване в следващата глава \todo{Да вмъкна препратка към точното място}. Тук само ще спомена, че още на следващия ден споделих с учениците този свой страх и всички осъзнавания, които го съпровождаха.
Около средата на учебната година, при втората ми консултация с д-р Антоанета Матеева, тя ми помогна да осъзная страхът си, че няма да успея да се утвърдя като истински класен ръководител, както е успяла учителката им по английски език. По-подробно описвам изводите си от това преживяване \hyperlink{man-woman}{в следващата глава}. Тук само ще спомена, че още на следващия ден споделих с учениците този свой страх и всички осъзнавания, които го съпровождаха.
\subsection{Назовавах неизреченото}
Когато знаех, че между мен и учениците стои нещо неизказано, за което обаче всички знаем и ни тежи, аз го назовавах. По този начин показвах, че съм наясно с наличието на този проблем, защото вярвам, че добрият ръководител е този, който познава добре динамиката във взаимоотношенията между всички участници в общуването, а не онзи, който се самоизолира и си изгражда фалшива представа. Разбира се, ръководителят може да е наясно с наличието на проблем и да избере да премълчи, но ако всички знаят за наличието на проблема, виждам премълчаването му като пропусната възможност за ръководителят да се утвърди като такъв.\\
\\
Например:\\
Знаех, че мнозинството от учениците са били много привързани към предишният си класен ръководител и им е трудно да ме приемат, защото заемам нейното място. Отново след обсъждане с д-р Антоанета Матеева, тя ме посъветва да споделя осъзнаването си с учениците. Така и направих, като добавих също, че аз на тяхно място бих се чувствал по същия начин, разбирам и приемам чувствата им към госпожата и не целя да я изместя, нито да се състезавам с нея за вниманието им, защото това би било незряло, излишно и вредно за всички ни. Тя си остава техен учител и от общуването си с нея ще получат един вид подкрепа, а от общуването си с мен друг. Това е още една възможност за тях, а зрялата постъпка от моя страна би била да търся сътрудничество с госпожата, за да можем да ги подкрепяме по най-ефективния начин заедно - всеки с онова, в което е силен.
\hypertarget{attention}{Например:\\
Знаех, че мнозинството от учениците са били много привързани към предишният си класен ръководител и им е трудно да ме приемат, защото заемам нейното място. Отново след обсъждане с д-р Антоанета Матеева, тя ме посъветва да споделя осъзнаването си с учениците. Така и направих, като добавих също, че аз на тяхно място бих се чувствал по същия начин, разбирам и приемам чувствата им към госпожата и не целя да я изместя, нито да се състезавам с нея за вниманието им, защото това би било незряло, излишно и вредно за всички ни. Тя си остава техен учител и от общуването си с нея ще получат един вид подкрепа, а от общуването си с мен друг. Това е още една възможност за тях, а зрялата постъпка от моя страна би била да търся сътрудничество с госпожата, за да можем да ги подкрепяме по най-ефективния начин заедно - всеки с онова, в което е силен.}
\subsection{Изслушвах ги}
Част от учениците бяха на състезание в онзи час на класа, когато разговаряхме за предишния им класен ръководител. Мисля, че никой не им е преразказал думите ми по-късно. След време, тези ученици искаха да разговаряме след един час по математика и ми казаха следното:
@ -447,7 +447,7 @@
Това беше проблем само по себе си, но имаше и страничен фактор, който го подсилваше. Вече споменах, че един от учениците в VIII\textsuperscript{a} клас е състезател по математика на национално ниво. За мен беше удоволствие да съм негов учител, защото той е развил не само забележителен интелект, а и благороден характер. Не се опитва да побеждава другите, а да подобрява себе си. Когато се върне от състезание и го попитам как е минало, той често беше на първо място, с максимален брой точки. Но не казваше \emph{``На първо място съм''}, защото не го интересуваше къде се намира спрямо другите. Вместо това изричаше думите \emph{``Изкарах максимален брой точки''}.
В общуването помежду ни и със съучениците си подхождаше по същия начин. Често на занятията ни с групата представяше решенията си на задачи от минали състезания, които понякога се различаваха от решенията на авторите на задачите, но бяха оценени отново от тях с максимален брой точки. Обясняваше на съучениците си какъв похват са ползвали авторите и какъв е ползвал той, като подробно и внимателно доказваше математически всичко, което показва на дъската, ползвайки за основа само онова, което съучениците му знаят от изученото в редовните часове по математика и от темите, които вече сме разглеждали в тези допълнителни часове. Аз се радвах на това негово желание и готовност да споделя знанията си, защото е развил логическото си мислене на забележително ниво, отделя много време за математика, всяка събота пътува до София, за да посещава специализирани школи и общуването с него беше чудесна възможност за мен и съучениците му. Чрез него научавах и какво са му преподавали учителите на школите в София, а те са професори и академици в БАН, с тясна специализация върху отделна подтема от състезателната математика. Този ученик попиваше всичко, което му преподадат на тези школи, навързваше го с всичко друго, което вече знае и след това го упражняваше, решавайки по няколко часа всеки ден задачи от сборници, написани от същите тези преподаватели, но не само. Да му преча да споделя знанията си би било вредно за всички и дори по-незряло отколкото да се състезавам с учителката по английски език за вниманието на учениците \todo{да добавя препратка}.
В общуването помежду ни и със съучениците си подхождаше по същия начин. Често на занятията ни с групата представяше решенията си на задачи от минали състезания, които понякога се различаваха от решенията на авторите на задачите, но бяха оценени отново от тях с максимален брой точки. Обясняваше на съучениците си какъв похват са ползвали авторите и какъв е ползвал той, като подробно и внимателно доказваше математически всичко, което показва на дъската, ползвайки за основа само онова, което съучениците му знаят от изученото в редовните часове по математика и от темите, които вече сме разглеждали в тези допълнителни часове. Аз се радвах на това негово желание и готовност да споделя знанията си, защото е развил логическото си мислене на забележително ниво, отделя много време за математика, всяка събота пътува до София, за да посещава специализирани школи и общуването с него беше чудесна възможност за мен и съучениците му. Чрез него научавах и какво са му преподавали учителите на школите в София, а те са професори и академици в БАН, с тясна специализация върху отделна подтема от състезателната математика. Този ученик попиваше всичко, което му преподадат на тези школи, навързваше го с всичко друго, което вече знае и след това го упражняваше, решавайки по няколко часа всеки ден задачи от сборници, написани от същите тези преподаватели, но не само. Да му преча да споделя знанията си би било вредно за всички и дори по-незряло отколкото да се състезавам с учителката по английски език за вниманието на учениците. (\hyperlink{attention}{препратка}).
Забележителното е, че той винаги беше много внимателен да не изпъква прекалено и никога не се опита да отнеме ролята ми на ръководител на групата, нито да покаже, че знае нещо, което аз не знам. Единствената му цел беше, да подкрепи останалите участници в групата, както и мен и да сформираме силен отбор по математика от гимназията ни, вместо той да участва в състезанията сам. Съучениците му, които посещаваха кръжока също бяха на много високо ниво по математика, те също печелеха медали от състезания и също можеха да решават много предизвикателни състезателни задачи. Той просто отделяше изключително много време и усилия за подготовка си по математика. Освен това е на също толкова високо ниво и по информатика и също се връща с медали от почти всяко състезание. А родителите му му оказват забележителна подкрепа, придружават го при всичките му пътувания и вероятно понасят много лишения, за да му осигурят необходимите предпоставки, нужни му, за да бъде на това ниво. А правят това не само за него, а и за сестра му, която постига също толкова високи успехи, но в рисуването.
@ -472,7 +472,7 @@
\item[мънисто] от ахат, което символизираше гривната от проведените през годината кръгове на доверието
\end{description}
Протичането на срещата беше също огледално на първата ни среща - бях подредил стаята по същия начин - чиновете по периферията, за да не ни пречат, столовете в средата в кръг. Настанихме се, съобщих им забележителния среден успех на класа и главозамайващия брой отлични оценки, повечето от които пълни шестици \todo{препратка към началото, където ги описвам подробно}. Поздравихме се за успехите им, връчих им удостоверенията, дадох им грамотите и малкият, символичен подарък от мен и им пожелах чудесна ваканция. Някои ученици останаха още няколко минути, поговорихме и след това стана тихо. И тази учебна година приключи.
Протичането на срещата беше също огледално на първата ни среща - бях подредил стаята по същия начин - чиновете по периферията, за да не ни пречат, столовете в средата в кръг. Настанихме се, съобщих им забележителния среден успех на класа и главозамайващия брой отлични оценки, повечето от които пълни шестици (виж \ref{class-description}). Поздравихме се за успехите им, връчих им удостоверенията, дадох им грамотите и малкият, символичен подарък от мен и им пожелах чудесна ваканция. Някои ученици останаха още няколко минути, поговорихме и след това стана тихо. И тази учебна година приключи.
\chapter{Анализ на резултатите}
% / а/ Обобщаване на резултатите от изследването каква промяна се случи и моето обяснение за това. б/ Рефлексия върху опита: Какво научих за темата, която изследвах? Какво научих за ролята на агента на промяната и за самия процес на промяна?/
@ -502,7 +502,7 @@
\item При съставянето на правила и култура на класа, учителят следва да се ограничи само до поддържането на защитена среда, в която всеки да може да изрази мнението си. Добре е да се случи на етапи - самостоятелно на лист -> обобщаване в групи -> обобщаване за целия клас. Няма нужда всеки да се изкаже, но е важно всеки да има тази възможност. Колкото по-малък е приносът на учителя към продуктите от тези дейности, толкова по-голяма е стойността им.
\item Класът в училище като социална структура е потенциално място за подрастващите, което може да удовлетвори нуждата им от принадлежност към група, да бъдат ценени, уважавани и приети. Класният ръководител има основната отговорност да изгради в класа среда на доверие, като необходима предпоставка. Ако класът не е такова място, пред учениците има и други възможности, но тогава резултатът е непредвидим и има голяма вероятност учениците да поемат роля в незаконна схема, независимо от сферата на дейност - наркотици, побой или проституция.
\item Децата пренасят върху учителите си ролята на родител - колкото по-малки са, толкова по-силно е. Започва още от детската градина и продължава в началния етап, когато учителката им ги обгрижва почти като тяхна майка. След това, в V клас, с разделянето на преподавателите по учебни предмети, това пренасяне на ролите намалява, но класният ръководител (или може би любимият им учител) става приемник на ролята (дали ще е майка или баща зависи от пола му). С израстването на учениците и с намаляването на ролята на родителите в живота им, намалява и това пренасяне на родителска роля върху учителите.
\item Опитите на учител от мъжки пол да продължи делото на предишната учителка от женски пол, изучавайки подхода ѝ с учениците и опитвайки се да влезе в нейните обувки, за да е по-плавен преходът за тях, води до противоречиви действия от негова страна, усеща се от учениците като фалшиво и е комично, ако бъде изведено на когнитивно ниво, защото мъжът се опитва да се държи с тях като майка. Опитва се да ги обгрижва, когато същността му го насочва да развива у тях самостоятелност. Много по-разумно би било да се държи естествено и да си сътрудничи с предишната учителка на децата, за да може всеки да изпълни ролята, която му приляга.
\item \hypertarget{man-woman}{Опитите на учител от мъжки пол да продължи делото на предишната учителка от женски пол, изучавайки подхода ѝ с учениците и опитвайки се да влезе в нейните обувки, за да е по-плавен преходът за тях, води до противоречиви действия от негова страна, усеща се от учениците като фалшиво и е комично, ако бъде изведено на когнитивно ниво, защото мъжът се опитва да се държи с тях като майка. Опитва се да ги обгрижва, когато същността му го насочва да развива у тях самостоятелност. Много по-разумно би било да се държи естествено и да си сътрудничи с предишната учителка на децата, за да може всеки да изпълни ролята, която му приляга.}
\item Опитният ментор може да ни доведе до осъзнавания, до които изобщо не бихме стигнали от 1, 2 или 3 изследвания чрез действие самостоятелно. Може да ни посочи много по-пряк път.
\item Подкрепата на родителите и участието им в мероприятията, които учителят организира са ключови са утвърждаването му като водач на класа.
\item Откритото, автентично общуване с учениците, признаването на собствените грешки и разкриването на личните страхове ни правят уязвими. Тази уязвимост обаче ни пази. Тя ни дава повече стабилност и авторитет, не по-малко. Учениците така или иначе усещат, когато сме сгрешили, защото винаги има поне един, който е слушал внимателно. Така или иначе разбират, ако сме неискрени, защото все някога стигаме до противоречие. Така или иначе разбират, че не знаем всичко, че и ние се учим, че и ние чувстваме несигурност и колебания в знанията си и след това го обсъждат по път за вкъщи (и вкъщи с родителите си). Никое от тези неща не е срамно, защото е важи както за учителите с 30 години опит, така и за тепърва прохождащите. При нас е повече, при тях по-малко, но всички имаме тези моменти, както и всеки друг човек, упражняващ всяка друга професия. Защо тогава приемаме фалшив образ на всезнаещ авторитет и след това го браним на всяка цена? Това отнема толкова много от енергията ни. А защо вместо това не си позволим да сме несъвършени и не отделим цялата си енергия в това да се подобряваме? Какво е най-лошото, което може да стане тогава? Нищо. Просто хората ще видят какви наистина сме. С всичките си несъвършенства. Тогава най-конкурентно настроените и напористи състезатели, ламтящи винаги да са на се опитват да ни смажат и да изтъкнат несъвършенствата ни, за да изпъкнат на наш гръб със своите способности, но това е без значение, защото и ние и те знаем, че и те също имат своите, колкото и да ги прикриват, но тях ги е страх да се разкрият, а нас не и след като сме разкрили своите, те нямат какво лошо да покажат от нас, което ние вече не сме ... обезоръжени са. Ние сме в мир със себе си, а те в постоянна борба и напрежение. Докато и на тях не им омръзне да се преструват и не свалят и своята маска на фалшиво съвършенство.
@ -531,7 +531,7 @@
\caption{test figure 2}
\label{fig:mesh2}
\end{figure}
\listoffigures
\printbibliography
\listoftodos[Notes]

View File

@ -45,7 +45,7 @@
year = "2018",
url = "https://sapibg.org/download/1542370408-bulg-web.pdf"
}
@video{brene-brown-ted,
@misc{brene-brown-ted,
title = "The power of vulnerability",
author = "Brené Brown",
organization = "TED",
@ -87,3 +87,17 @@
organization = "Уикипедия",
url = "https://en.wikipedia.org/wiki/Group_cohesiveness"
}
@online{virtues-project-website,
title = "The Virtues Project",
url = "https://www.virtuesproject.com/virtuesdef.html"
}
@online{virtues-project-website-bg,
title = "Списък с добродетелите",
url = "https://lovethatchild.wixsite.com/obichetovadete/virtues-bg"
}
@book{virtues-project-book-bg,
title = "Проект за добродетели",
author = "Линда Кавелин Попов",
publisher = "Фондация Обичай това дете",
url = "http://www.faber-bg.com/index.php?mod=books_item&show=1915"
}